Egyet kell értenem a mindenszo.hu zseniális grafikusával, mondjuk nemet a hazugsásokra, de akkor a kormánymédiát se hagyjuk ki, hiszen:
Mutatta be az Átlátszó tavalyi cikkében.
Orbán Viktor az éves egyetlen sajtótájékoztatóján ahol független médiumok is kérdezik, még mindig úgy érezte, hogy ellenszélben dolgozik. Ezek a fránya újságírók szeretnék betartatni a politikusokkal a jogszabályokat és erről még tájékoztatni is merik az olvasóikat, EZ VESZÉLYES! Természetesen soha senki nem tiltotta meg a fidesznek, hogy megfinanszírozzanak egy normálisan működő médiacsoportot. Korábban a Simicska médiák elég jól betöltötték ezt a szerepet, aztán eltört valami a két harcostárs között. Ezután már szó sem lehetett arról, hogy jobbról finanszírozott független vezetésű szerekesztőségek jöjjenek létre, csak a párt sejhajában mélyen fent lévő szócsőként működhettek az állami és a megszerzett médiák. Ezzel párhuzamosan pedig a kritikus médiák folyamatos megfélemlítése is folytatódott. Ebben a helyzetben egyre nagyobb szükségünk van olyan, minél függetlenebb szerkesztőségekre amelyek nem pártok érdekeit szolgálják ki. Én a bizottsági tagsági tiszteletdíjam kb. 20%-át ajánlom fel januártól független és kevésbé független médiáknak annak érdekében, hogy tovább tudják folytatni az emberek tájékoztatását. Ezzel nem befolyást szeretnék gyakorolni rájuk, csak fizetek az általuk nyújtott szolgáltatásokért. A következőkben röviden bemutatom kiket támogatok és milyen érvek szólnak mellettük.
Három nyomtatott lapot vásárolok meg online módon:
Magyar Hang: A Magyar Nemzettől kirúgott újságírók mindenkitől független hetilapja, ami a minőségével ebben az online világban is megtalálta a saját közönségét. Szeretem benne, hogy a hagyományos újságírást képviselik és még a fideszesek is nehezen állíthatják róla, hogy liberális média. Nagy értéke még a vidéki riportok és a hosszú interjúk érdekes emberekkel.
Népszava: Bár sajnos nem teljesen független, köthető az MSZP-hez és még állami pénzeket is rendesen kap, mégis az egyetlen olvasható napilap. Nagyon jó zavaró reklámok és felugró értesítések nélkül elolvasni az aktualitások és elég vok vélemény is megjelenik benne.
HVG: Kevesebbet foglalkoznak már gazdasági kérdésekkel, de kitekintenek benne a világeseményekre is. Ezen kívül pedig próbálnak nyugatabbra már működő konstrukciókat felépíteni azért, hogy fizessenek az olvasók.
Beszálltam a közösségi finanszírozásukba:
Index: Az egyik legnagyobb folyamatos hírszolgáltatást nyújtó hírportál. A tulajdonosi viszonyok kissé tisztázatlanok, ezért szükségük van a hirdetésen kívül más lábra is.
444: A mai kornak leginkább megfelelő portál, ahol lehet értesülni a legfontosabb témákról, a hosszabb elemzések pedig általában magas minőségben kidolgozottak. Videós tartalmaik közérthetőek és könnyen fogyaszthatóak mégi komoly kérdéseket érintenek.
Mérce: Baloldali elkötelezettségű lényegében csak a közösségi finanszírozásra épülő pénzügyi modellel. Tetszik az elképzelés és azt is gondolom, hogy helye van a magyar közbeszédben a valóban baloldali gondolatoknak.
Átlátszó, direkt36: Két oknyomozó portál, ahol jobban utánajárnak az oligarchák céghálóinak és piszkos ügyeinek. Többször indultak innen fideszes botrányok, amik sajnos kevesekhez jutnak el, mert a kormánypárti médiák észre sem veszik őket. És ha egyszer már nem Polt Péternek hívják a főügyészt, hasznosak lesznek ezek a bizonyítékok a bíróságokon.
Partizán: Gulyás Marci és csapata eddig mindig minőségi munkát raktak le az asztalra bármilyen formátummal is dolgoztak. Trianonos dokufilmjüket például simán bemutatnám iskolai óra keretén belül is.